Grup Firmaları

 

Azomureş S.A.

Romanya'da Targu Mures şehrinde bulunan AZOMUREŞ, yıllık 2 milyon tona kadar ulaşan toplam üretim kapasitesi ile Orta/Güney Doğu Avrupa'nın en büyük kimyasal gübre ve melamin üreticilerinden birisidir.

Şirket, Ağustos 1998 tarihinde tamamlanan bir uluslararası ihale sürecinin sonucunda özelleştirilmiştir. Bugün, şirketin tüm operasyonel ve ticari yönetiminde fiziksel olarak aktif olan bir grup yatırımcı tarafından ABD merkezli yatırım araçları üzerinden AZOMUREŞ'in %76'sı kontrol edilmektedir.

   

Chimpex S.A. Constanta/Romania

Chimpex, en büyük hissedar olarak Azomureas S.A Targu-Mures Şirketi'ne aittir. Chimpex S.A, Romanya / Constanta Limanı'nın en büyük liman işletmecilerinden bir tanesidir. Tümü derin deniz taşıtlarının taşıması için uygundur olan toplam 10 rıhtıma sahiptir.

Toplam rıhtım uzunluğu yaklaşık 2.200 metredir ve 17 sahil vinci, artı 1 adet MAN marka vinç ve 2 adet FTH yükleme vinci, 2 adet Liebherr LMC 180 Mobil Rıhtım Vinci ve çeşitli yükleyici ve taşıyıcıları bulunmaktadır. Yaklaşık 90.000 metre kare boyutunda korunaklı depolama alanı ile terminali mevcuttur. Yaklaşık 190.000 CM Sıvı gübre, Kimyasal ve Endüstriyel petrol ve çeşitli petrol ürünleri ile sıvı tanker terminal olarak da görev almaktadır.

   

Çaldere A.Ş.

Çaldere HES Türkiye'nin güney-batısında, Dalaman yakınlarında Muğla ili sınırları içerisinde ana nehir olan Çaldere'nin bir kolu olan Gürleyik çayının üzerinde yer almaktadır. Projenin IPP (Bağımsız Enerji Üreticileri) altında bağımsız Türk Enerji Piyasasının çatısında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

www.caldere.com.tr

   

Kurtsuyu Elektrik Üretim A.Ş.

Daran HES Türkiye'nin güneyinde, Ermenek yakınlarında Karaman ili sınırları içerisinde ana nehir olan Ermenek Çayı üzerinde yer almaktadır.

Daran HES Türkiye'nin güneyinde, Ermenek yakınlarında Karaman ili sınırları içerisinde ana nehir olan Ermenek çayı üzerinde yer almaktadır.

Projenin IPP (Bağımsız Enerji Üreticileri) altında bağımsız Türk Enerji Piyasası'nın çatısında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır." "Daran HES projesi 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında gerçekleştirilmektedir.

65,38 MW kurulu gücündeki tesis 42 m3/sn proje debisi ve 182,5 m düşü ile yıllık ortalama 180.000.000 kWh enerji üretmektedir.

İnşaat çalışmaları Ekim 2010 tarihinde başlamış ve 24 ayda tesisin tamamlanması planlanmıştır.

Elektro mekanik teçhizat Andritz-Lorey Somer Konsorsiyumu'ndan tedarik edilmiştir.

www.kurtsuyu.com.tr

   

Cronus Chemicals LLC USA

Cronus Chemicals LLC yıllarını global gübre sektörüne dedike etmiş, yatırımcı ortaklar tarafından kurulmuştur.

Şirketin hedefi, yatırım bölgesi öncelikli olmak üzere, çiftçiler ve kooparatifler için uygun güvenilir hammadeyi sürekli teminini sağlamaktır.

Belirlenen strateji; direk yatırımcı katkısı ve dünyada kendini kanıtlamış bir EPC firması ile günlük 2.300 Metrik Ton susuz amonyak üretimini gerçekleştirebilecek kapasitede bir fabrika kurulumunu gerçekleştirmektir.

Yapılacak olan bu yatırımda 3 senelik inşaat dönemi içerisinde en yüksek faaliyetin olduğu dönemde 2.000 işçi sayısına ulaşılacak olup, tam zamanlı iş arkadaşlarımız da 200 kişiyi bulacaktır.

Bu yatırım, şirketimiz adına yurt dışında yapılan en büyük tek çatı altındaki yatırım olacaktır.

www.cronuschem.com